«Чим більше пізнаю людей, тим більше я люблю собак». Жахи про притулок: частина №1

«Чим більше пізнаю людей, тим більше я люблю собак», – каже відомий афоризм. Цікаво, що у темі з бездомними тваринами Луцька і людьми, які мають опікуватися ними у силу своїх службових обов’язків, ця теза для мене стала надзвичайно актуальною. Адже те, що відбувається за огорожею приміщення на вулиці Мамсурова, 9 у Луцьку , за словами колишніх працівників та волонтерів, просто звірство.

Одразу наголошую, що не заперечую права усіх сторін конфлікту подати власну позицію з приводу викладеного у цьому тексті. Ще до написання блогу я намагалась поспілкуватися з керівництвом КП «Ласка», аби почути відповіді на запитання, що виникли після розмови із трьома жінками, які ще донедавна мали стосунок до собачого притулку. Однак проблема в тому, що на саме підприємство наразі потрапити неможливо, адже там – карантин.

Отож, дві з трьох моїх співрозмовниць – колишні працівниці притулку. Вікторія Черпак пішла звідти ще до створення КП «Ласка», тому що мала особисті проблеми, а коли захотіла повернутись на роботу, то її не прийняли. Вона проживає безпосередньо біля притулку.

А от другу співрозмовницю, яку директор КП «Ласка» Богдана Новарчук називала своїм заступником, звільнили, причому по статті, через прогули. Звати її Ольга Яловик. До слова, наразі вона намагається поновити себе на посаді через суд. І ця працівниця вела невеличкий щоденник, де записувала, що відбувалося в притулку.
Подаю кілька уривків з нього (це цитати з  лише першої сторінки зошиту, в якому занотовані смерті собак та те, що там траплялося загалом): 
«31. 03.2013.
1. Маленьку риженьку вакциновану з’їли
2. Вівчар Юджен помер
3. Рижа дівчинка померла (худа)»;
«3.04 Друга рижа дівчинка померла (худа)
Киця руда померла в муках»;
«9.04  1. Маленька дівчинка померла (з ангару)
2. Пропала собака 3-тій вольєр
3. Померла собака біла з дерев’яшки (після аварії). Не лікували 8 днів»


Конфлікт у пані Ольги з директором КП стався з кількох причин. Зокрема у квітні один працівник (жінки запевняють, що він психічно хворий) напав на працівницю та почав її бити. Тож присутні викликали міліцію, бо своїми силами приборкати розбишаку не змогли. Справу передали до суду, після чого чоловік сплатив штраф. Проте цією ситуацією залишилася незадоволена Богдана Новарчук – буцімто вона не хотіла, аби хтось знав про такі проблеми на її підприємстві.

«Ми багато років займаємося собаками, я – вже більш як 25. Раніше працювали на притулку, коли він ще входив до складу КП «Луцький зоопарк». Тоді хоч якийсь порядок був, а тепер – дурдом», – нарікає Вікторія Черпак. За її словами, нинішні негаразди там – через некваліфікований персонал, частина якого зловживає алкоголем та абсолютно не дивить за собаками. Щоправда, стверджує вона, на притулку є люди, які дійсно переживають за долю тварин, тож на них все й тримається.

Наприклад, Ольга Яловик розповіла, що вона раніше і клітки чистила сама, хоча це не входило до її обов’язків. Однак вік й проблеми зі здоров’ям ускладнювали цю роботу. Тож жінка (й інші співробітниці) просили керівника Дану Новарчук, щоб вона взяла на роботу фізично сильного чоловіка, який би  чистив клітки. Вона ж цього  не зробила.  «Богдана мені сказала, що доплачувати буде. Два місця заплатила по 50 гривень за кожне прибирання, яке я робила двічі на тиждень, а потім сказала, що немає грошей. Але я й безкоштовно прибирала», – стверджує жінка.

Вона  нарікає, що директор КП у часи роботи Ольги Яловик була нечастим гостем на підприємстві, а всю роботу поклала саме на мою співрозмовницю, яку називала заступницею. «Я одного разу сказала: коли так, то хай мені хоча б півставки дасть, а вона почала кричати, що грошей немає і я нічого не отримаю», – розповідає колишня працівниця.

А чим далі тривала наша розмова, тим більше я дізнавалася про жахіття, які ці жінки, як вони стверджують, бачили на власні очі у притулку. Вірити їм чи ні – особиста справа кожного, хто прочитає мій запис. Я ж лише переповідаю почуте від них.
 
Наприклад, про те, як собакам примусово роблять «аборти». Не зважаючи на те, що керівник КП «Ласка» постійно наголошує, що псів у притулку стерилізують, на ділі, стверджують мої співрозмовниці, все не зовсім так. Волонтер, якa надавала допомогу тваринам, зняла на фотоапарат, як тварини спарюються безпосередньо на території тимчасового утримання. Хоча, коли у собак тічка, то їх, за правилами, мають тримати в окремих вольєрах і не давати доступу до них іншим особинам.


Однак це – не найстрашніше. Ольга Яловик зі слізьми розповідає, що тварин за 2-3 дні до народження потомства, «коли вже пузо по землі», забирають в так звану операційну і проводять «стерилізацію». Чому? Бо за таких умов це робити легше, ніж коли собака без плоду. «А тих собаченят, що вирізали, просто викидають на смітник», – додає жінка.

Ще одне їхнє твердження, яке важко навіть уявити, – це те, що ковбасу з притулку виносять пакетами, а собаки їдять одне одного.  Нарікаючи на деяких працівників КП «Ласка», співрозмовниці розповідають про те, що ті нібито крадуть ковбасу, які магазини привозять для собак. І тварини залишаються голодними. До речі, в одній з офіційних відповідей на запит стосовно діяльності КП є пункт про годування, де йдеться про те, що собак кормлять двічі на день. «Це фізично неможливо. Уявляєте, скільки на півтисячі тварин потрібно їжі наварити?» – перепитує Вікторія Черпак та додає, що дорослих тварин годують лише один раз, але мають дати ситної їжі. Проте цього не забезпечується: є проблеми  і з грішми на придбання харчів, і з крадіжками вже зіпсованих і переданих притулку продуктів, і з тим, що багатьом волонтерам директор КП заборонила приходити у собачатник. «Богдана навіть їжі від нас не бере –  боїться, що потруїмо», – зауважила співрозмовниця.

Голодні тварини нерідко нападають одне на одного. Жінки продемонстрували фото, на якому – пес із розірваним черевом та рваними ранами.  Жертвами дорослих собак стають цуценята – наприклад, був інцидент, коли пси загризли маля і лишили від нього лише кістки.

Проблем додає і те, що у клітках не проводять належної  дезінфекції, тож тварини хворіють та гинуть. «Майже у всіх – глисти. Коли тварини помирають, то їх черви зсередини з’їдають», – розповідають жінки. Цуценятам теж фактично не дають права на життя, адже вони через антисанітарію починають хворіти чи не з народження. А мертві тваринки іноді  по кілька днів лежать біля кліток і їх ніхто не забирає звідти, оскільки машина, що вивозить тіла тварин, приїздить лише раз на тиждень. До слова, здохлих цуциків волонтери теж зафотографували.


Нарікають жінки й на сторожів. Стверджують, що ті не дивляться за тваринами, хоча навіть у нічний час повинні їх розбороняти та навідуватись до хворих особин. Ольга Яловик розповіла про улюбленця притулку – спанієля. Його привезли пораненим і працівники виходжували тварину, витративши чимало коштів. Коли він став на ноги, то всі були щасливі. Однак одного разу сторож вдарив пса, який бігав поряд і хотів гратись, ногою. Спанієль впав і за два дні помер.

А ще собаки, яких привозять на стерилізацію, зникають. І на це є чимало скарг (копії  яких показали мої співрозмовниці). Так, люди  віддають на стерилізацію у КП «Ласка» своїх  домашніх тварин або ж тих, яких знайшли на вулиці і хочуть залишити собі, платять за це гроші, однак не всі отримують  псів назад. Бо собаки і помирають,  і взагалі тікають.


Також жінки розповіли, що раніше першочергово стерилізували тварин, які потрапляли в притулок після відлову. Зараз же операції роблять за гроші для собак городян і не факт, що ведеться облік згаданих коштів, як і нормальний реєстр тварин.

Окрім цього, додають жінки, не обліковуються кошти, які мешканці сіл та лучани добровільно дають за цуциків та собак, яких забирають собі додому. Більшість із тих, хто вибирає собі улюбленця, хоче віддячити й хоча б трохи допомогти іншим собакам, а тому лишає кілька гривень. Ольга Яловик каже, що раніше це фіксувалося у спеціальному зошиті. «Записували, яку тварину хто куди забрав і суму, яку нам пожертвували. Зараз цього немає», – стверджує жінка.

Притулку допомагає чимало небайдужих: і продуктами, і волонтерською роботою. Однак деякі доброчинці, на власному прикладі переконавшись, що гроші йдуть не за призначенням, відмовляються від спонсорства. Я поспілкувалася зі ще однією (третьою) жінкою, яка багато років опікувалась тваринками, давала значну допомогу на будівництво вольєрів, привозила медикаменти та інше. Через свій соціальний статус вона попросила не вказувати прізвища. Жінка розповіла, що зазвичай попереджала про свій приїзд, тож притулок «готували» до цього. А коли однак одного разу приїхала сама, то жахнулася. «Тварини спарювались, скрізь фекалії, трупи на подвір’ї», – пояснила вона. Така ситуація повторилося кілька разів, тож благодійниця вирішила перестати підтримувати підприємство. Зараз вона пробує розібратись з ситуацією у правовому полі. (До речі, більшість оприлюднених тут фото – її.)

Сама директор КП «Ласка» Дана Наварчук намагається знайти для підприємства благодійників з допомогою Інтернету. Проте доволі дивним для мене було прочитати в оголошенні керівника комунального підприємства, що «]]>у  Луцьку працює притулок для бездомних тварин, на жаль у притулку немає надійних джерел фінансування і постійних працівників]]>». Допис датується липнем 2013-го.  І номер телефону в оголошенні – таки Богдани Новарчук. І все б воно нічого, якби там не були вказані неправдиві факт. Насправді ж КП фінансується з міського бюджету і передбачена зарплата для колективу зі штатом у 14 чоловік.

***

Ще раз наголошую, що готова вислухати, занотувати й оприлюднити точку зору на написане вище усіх сторін конфлікту, й особливо – Богдани Новарчук, на яку мої співрозмовниці нарікали особливо. Бо сподіваюся, що у кінцевому результаті це допоможе зробити життя бездомних луцьких псів не таким собачим.  Єдина засторога – прошу деяких занадто ініціативних місцевих депутатів не використовувати цю тему задля самопіару, як вони це зазвичай практикують. Якщо вас, шановні, це схвилювало і є реальна можливість допомогти – то зробіть це не на словах і не на камеру, а на ділі.

Коментарі 16

6 + 1 =
Наталья, 18 Серпень, 18:32
<p>люди, как у вас та колбаса в горло &nbsp;лезла??? Вы оставляли голодными беззащитных животных, котоые зависят ТОЛЬКОот вас.Они не могут сами добысать себе еду.Даже в немецких концлагерях узников &nbsp;кор</p><p>мили,хоть баландой А вы ХУЖЕ фашистов</p>
Дана, 16 Серпень, 23:12
<p class="MsoNormal" style="text-align: justify; text-indent: 35.4pt;"><span>Шкода, що людські амбіції шкодять хорошій справі. Люди, які навмисне вводять в оману інших людей, задля того, щоб показати свою образу - не гідні носити звання захисника тварин. Пані Черпак і Яловик засліпленні особистими амбіціями, не помічають тварин і роботи, яка проводиться за для них. Фотографії, які не відповідають дійсності, деякі зняті навіть не на території КП «Ласка», примушують задуматись на що люди готові піти задля задоволення свого егоїзму. Коли нам привозять з дороги побити чи роздерту собаку, лікар буває шість годин підряд рятує її життя. Що нам не приймати травмованих тварин, бо ці ж люди, які нам їх привезли самі її і сфотографували, це просто абсурд. Нещодавно привезли труп вівчарки, бо людям стало шкода, що вона валяється на дорозі. Привозили собаку на кличку Нік, в якого в середині завелись опариши, що не рятувати таких тварин, бо знайдуться «хороші люди», які по дорозі до нас чи уже в нас на території сфотографують тварину? Чи просто не пускати людей боячись, що вони сфотографують тварину, яка іще в наркозі після операції і напишуть, що вона мертва? Блюзнірство, ненависть, злість на самого себе&nbsp; - ось керує цими людьми.&nbsp; На ту усю брехню і бруд просто не має бажання відповідати, бо жодного слова, ЖОДНОГО не сказано правдивого в матеріалі про нас. &nbsp;Велика професіонал журналіст, яка написала матеріал планує відвідини до КП «Ласка» на наступному тижні, попросилися в гості також усі незалежні видання. До слова нещодавно(15 липня) без попередження приїздив до нас телеканал Аверс, всі охочі можуть самі на власні очі оцінити, подивившись новини, які в нас «нещасні та худі» тварини. Ганьба і сором виданням, які задля сенсації забувають, що таке об’єктивність і правда, Бог усім їм суддя. Навмисне попрошу не прибирати вольєри до приїзду журналістів і без того можна оцінити щасливий вгодований вигляд наших підопічних чотирилапих! Нам немає чого приховувати чи соромитись!</span></p><p class="MsoNormal" style="text-align: justify; text-indent: 35.4pt;"><span>Дякую усім справжнім волонтерам за допомогу та підтримку, &nbsp;Вас так багато, що не зможу перелічити усіх поіменно, Ви &nbsp;дуже допомагаєте, приношу вибачення за те, &nbsp;що семеро людей, з якими Вам уже довелось познайомитись і заочно, і персонально, &nbsp;досі ганьблять нашу спільну справу. Відписую на цей ганебний наклеп тільки за для Вас. </span></p><p class="MsoNormal" style="text-align: justify; text-indent: 35.4pt;"><span>&nbsp;</span></p><p>&nbsp;</p><p class="MsoNormal" style="text-align: justify; text-indent: 35.4pt;"><span>Дана&nbsp; Новарчук</span></p>
Serhio, 13 Грудень, 03:47
Так подивіться яка "захисниця". Сам особисто взяв собачку з притулку. Умови там просто жахливі, за ними ніхто не дивиться. Вже півтора місяці ходжу в вет. клініку - як на роботу. Собачці було близько 5 місяців. То чого в нею тільки не було на початку : блохи, глисти, лишаї, чумка (дала ускладнення - вірусний трахеїт), зараз боремося з пневмонією. Як би не забрав її з того концлагера то вже б бідний песик відкинув лапи. Сволота ви і тих кого захищаєте. То я кажу порозганяти тих всіх директорів цього КП і не підпускати на кілометр їх, вас і вам подібних. І потрібна людина, яка має хоча б щось людяного в душі.
Гість Пуся, 21 Серпень, 00:00
<p>Елки палки Дана тебе не стыдно?Я раньше думала помогаю собакам которых отправляла в приют,но удивительно ни одной собаки не осталось в живых,то сбежала,то сердце остановилось!!!Не может быть что столько людей говорят не правду про твои деяния в приюте.Все плохии,амбиции у них,а ты одна пушистая?столько добра делаешь,а тебе мешают!Бред!Успокойся и начни делать добрые дела и поверь ты будешь иметь больше не жели с украденного!Да не ужели ты хочешь оказаться на месте этих несчастных беззащитных животных???а ты будешь там и будешь молить о пощаде!!!!!!!!!!!!!</p>
Катерина, 17 Серпень, 17:23
<p>))) А давайте розкладемо по поличках чергову брехню-самопіар пані Новарчук:</p><p><em>"Шкода, що людські амбіції шкодять хорошій справі. " - </em><strong>Що саме&nbsp; пані Новарчук називає людськими амбіціями в даному контексті?) Активна громадянська позиція та небайдужість до звірств, які відбуваються у ввіреному Вам комунальному підприємстві і "<em>людські амбіції</em>" - то різні речі. Вам, як журналісту,&nbsp; не соромно бути такою неграмотною?</strong><em><br /></em></p><p><em>"Люди, які навмисне вводять в оману інших людей, задля того, щоб показати свою образу - не гідні носити звання захисника тварин.</em>" - <strong>В статті немає жодного слова про те, що люди, які не побоялись розказати правду - називають себе "захисники тварин". Разом з тим, це одна з найулюбленіших регалій, якою коронувала себе пані Новарчук і періодично ( у вигідні моменти) вказує на те, що вона є Головою громадської організації " Волинське товариство захисту тварин". І хто дав Вам, Новарчук, таке право - роздавати "звання захисника тварин" ?;) Невже та сама манія величі та наполеонівські комплекси?;)</strong></p><p><strong>"</strong><em>Фотографії, які не відповідають дійсності, деякі зняті навіть не на території КП «Ласка»" - </em><strong>пані Новарчук! У вас є чудова нагода звернутись до спеціалістів з метою провести експертизу фотознімків з метою встановити достовірність даних фото (звичайно - за Ваш рахунок). А коли Ви отримаєте заключення експертизи про те, що фото справжні і дійсно зроблені на території Мамсурова,9 в КП "Ласка"- то у Вас завжди буде можливість сказати: "О Боже! А я і не знала, що в мене на підприємстві таке робиться!" - бо ж Ви дійсно рідко буваєте на робочому місці.</strong><em></em></p><p><em>"</em>Чи просто не пускати людей боячись, що вони сфотографують тварину..." <strong>-&nbsp; так це ж Ваша давня мрія - не пускати на територію людей, які випадково щось <em>не те</em> побачать чи не дай Бог ще і знімуть! І я впевненна, що за обіцяні нещодавно 500 тис.грн. (!) на потреби притулку , Ви першим ділом збудуєте високий забор навколо притулку , хоча КП "Ласка" і так перетворилось в підприємство закритого секретного типу.</strong></p><p><em>"Чи просто не пускати людей боячись, що вони сфотографують тварину, яка іще в наркозі після операції і напишуть, що вона мертва? " </em>- <strong>то Ви стверджуєте, що собаки в наркозі&nbsp; після операції отак просто валяються по території, вдаючи з себе мертвих?! Цікаво, для чого їм (собакам) таке треба (?)</strong></p><p>"<em>Навмисне попрошу не прибирати вольєри до приїзду журналістів" </em>- <strong>НАВМИСНЕ?! То про чиї "амбіції" Ви писали вище, Новарчук? Звичайно, про Ваші особисті і про чергову показуху: а нічого, хай собаки посидять в брудних вольєрах , зато я "навмисне" влаштую це на камеру.</strong></p><p><strong>"</strong><em>Приношу вибачення за те, &nbsp;що семеро людей, з якими Вам уже довелось познайомитись і заочно, і персонально" -</em> <strong>Огласите, пожалуйста, весь список: хто ж ті СЕМЕРО ЛЮДЕЙ, які Вас переслідують?)&nbsp; І що значить - ЗНАЙОМСТВО ЗАОЧНО? Це з Ваших заочних розповідей про цих людей, які Вам "заважають працювати" - тому що заговорили правду?</strong></p><p>Шановна Новарчук! Чи перечитували Ви те, що написали- тобто чи перевіряли на наявність орфографічних та пунктуаційних помилок? Ви ж журналіст за освітою! Чи це теж брехня - і модератори цього сайту , маючи "людські амбіції", навмисне так відредагували Ваш комент?<strong>!)<br /></strong></p>
Людмила, 16 Червень, 20:01
Що треба зробити, щоб таких людей звільнити й посадити у в язницю надовго і в такі ж умови?
Депутат, 18 Червень, 13:31
Випадково натрапив на це "жовте чтиво" і дуже обурився. Все, що там написано це повна дурня. Не одноразово був у притулку, звичайно проблеми є, але зовсім не ті. Дякую Дані та її послідовникам за роботу, а псевдо волонтерам та їх посіпакам ганьба.
Ірина_S, 25 Вересень, 21:59
Ви що зовсім озвірили,пані Новарчук і вам подібні?!Не любите тварин геть з займанної посадити і не смійте надалі займатися так названою доброю справою.ГАНЬБА І СОРОМ!!!!!Нехай цим займаються люди,яким не байдужа доля беззахисних тварин!
Гость, 20 Жовтень, 17:03
поіду і спеціально подивлюсь що там робиться..
ІЛідія, 18 Лютий, 12:21
О БОЖЕ,ЯКИЙ ЖАХ,а я хотіла взяти собочку у притулку,!
Марина, 18 Травень, 23:22
Беріть собачку з притулку. Що Вам заважає? Жахливі умови, в яких тримають тварин повинні були розпалити Ваше бажання врятувати звідти хоча б одну живу істоту...
Заводчик, 19 Травень, 17:51
Я на 100% підтримую позицію журналіста, бо чудово знаю як має виглядати притулок і що таке хоспіс для тварин. Так от у пані Новарчук хоспіс, а не притулок. Але це і не хоспіс, а конц.табір. де тримають тварин, щоб швидше здохли, а не для того щоб їх забрали в родини.
Віктор, 19 Травень, 17:54
Так гроші ж треба для турка-коханця, який байки розказує як її сильно любить :) От і економлять на всьому
Гость, 19 Червень, 19:42
Тварюки ,повистрілювати іх там,як так можна з тваринками
Бім, 06 Грудень, 19:05
Це ж якою сукою треба народитися щоб керувати цим концентретаційним табором. Це траба взяти шнурок і тихенько повіситися в туалеті, яке гидке це людиноподібне створіння.
МАТКОВСЬКА ГАЛИНА , 23 Січень, 23:19
БОЖЕ МІЙ НЕВЖЕ ЦЕ В НАШ ЧАС ТАКЕ ДОПУСТИМО -- НЕХАЙ ЗА ВСІ ІХ ДІЯННЯ ВОНИ БУДУТЬ ТАК ЖЕ НАКАЗАНІ СУДЬБОЮ
Орфографічна помилка в тексті:
Щоб повідомити автору про помилку, натисніть кнопку "Відправити повідомлення про помилку". Ви також можете надіслати свій коментар.