• 08.11.2017 22:07

Валерій Пельц: «Після покоління «Літрів» у Луцьку не було команд, які б могли навчити молодь кавеену»

Валерій Пельц каже, що грав у КВН хіба у школі. Але на Волині явище кавеену з якогось часу стало невіддільним від цього імені. Все тому, то у 2009 році йому вдалося організувати Лігу КВН Волинь. Ще невідомі масовому телеглядачу, за багато років до створення «Ліги сміху» на сцені пельцової ліги лучан смішили команди КВН «Отдихаем вместе»«Заинька»«Коліжанки» чи харизматичний Володька з «ВІП Тернопіль».

 

 

У день народження гри КВН ми подумали, що Валерія Пельца з чистою совістю можемо назвати «луцьким квн-експертом». А інтерв’ю з експертами, та ще й у такий день – це ж цікаво!

 

– Валєр, пам’ятаєш першу гру КВН у Луцьку, яку ти організовував?

 

– Так.  2009 рік. Був день святого Валентина, по-моєму. Ми навіть не очікували: аншлаг в залі, всі задоволені. Квитки по 7 грн. просто розлетілися.

 

– А хто грав?

 

– Університетські команди… Точно «Позитивні віруси», «В душ», «Деформація» «25-ий кадр».Тоді студентських команд у Луцьку не бракувало.

 

Ми тоді і сезон перший організували з шести місцевих команд. Виграли «Позитивні віруси», команда географічного факультету.

 

– Але потім місцеві команди якось зникли з «Ліги КВН Волинь»...

 

– Ми почали запрошувати команди з інших міст. І луцькі самі собою відсіялися – не витримали конкуренції. Бо іногородні колективи приїжджали більш досвідчені, мали за спиною участь в серйозних змаганнях.

 

 

– Ти сам колись грав у КВН?

 

– У школі.

 

– А в університеті?... Тільки організовував?

 

– Так вийшло, що я один щабель перескочив і почав відразу займатися організацією.

 

– Скільки проінсувала Ліга КВН Волинь?

 

– З 2008 і до 2015. З початком війни тема гумору якийсь час стала недоречною. А потім з’явилася «Ліга сміху»  - і перехопила ініціативу)) Тоді ми вирішили створити громадську організації «ВолФест»– і зайнятися іншими проектами. Це і змагання стронгменів, і студентські фестивалі, фестиваль національної кухні в місті Луцьку, і концерти – от такі як виступ команд «Ліги сміху» у Луцьку 9 листопада.

 

– «Ми» – це  хто?

 

– Андрій Зубенко, Руслан Мисюк та інші… Ці люди працюють в інших місцях, але в наших проектах теж допомагають – хто порадою, хто чим...

 

– Який проект, який ви проводили, ти вважаєш найуспішнішим?

 

– Ну, він ще попереду)) Але наразі ми робимо ставку на змагання стронгменів. В цьому році ми їх організовували не лише у Луцьку, а й у Трускавці, Дубно. До речі, маю амбітні плани провести в Луцьку міжнародний парний турнір стронгменів. Такий, якого в Україні не було вже кілька років. А у Луцьку – ніколи. Зараз активно над цим працюю, щоб такий турнір провести. Хочемо вивести такі змагання в Україні на якісно новий рівень.

 

 

«Я – НЕ ВЕЛИКИЙ ГАСТРОЛЬЩИК»

 

– Частина твоєї діяльності – це гастролі. Скажи, це дуже вигідно – організовувати гастролі зірок?

 

– Не дуже. В цьому сегменті дуже велика конкуренція. Та й я б не сказав, що я – великий «гастрольщик». Я швидше десь просто долучаюся до таких проектів, допомагаю організовувати. Є люди, які вважають, що це дуже просто і вигідно – і «обпалюються» на цьому.

 

– Це ти про місцевих «гастрольщиків» говориш?

 

– І про всеукраїнських теж. Місцеві «попадають»на малі гроші, а організатори всеукраїнських турів – можуть на великі. Приміром, вкладають великі гроші в рекламу – а тур скасовують, бо квитків не купили.

 

 

– Що потрібно знати, щоби успішно проводити концерти? Бути знайомими з зірками і продюсерами?

 

– Напевно, просто відчувати, що зараз популярне. Як, приміром, це відчули організатори турів Олега Винника. Жоден концерт торік не скасували! Раніше таким був Дзідзьо. Головне – правильно «зробити ставку».

 

– То організуй у Луцьку концерт Олега Винника)

 

– По-перше, у мене немає стільки грошей, аби оплатити його приїзд (їх я теоретично можу вернути на продажі квитків, але все-одно це – великий ризик). А по-друге, артисти такого рівня не працюють з регіональними організаторами – немає сенсу. Самі організовують. А місцевим «операторам» віддають якісь райцентри хіба. В які не кожна зірка поїде.

 

– Винник, Дзідзьо... Хто ще зараз в Україні – топ-зірка?

 

– Оля Полякова, Тіна Кароль. Якщо говорити про сегмент гумористичних шоу – то це проекти «95 кварталу»– та ж «Ліга сміху».

 

 

«ЛІГА СМІХУ» ПОКИ ЩО ВСЬОГО ЛИШ ЗБИРАЄ ПЛОДИ КОЛИШНЬОГО КАВЕЕНУ»

 

– Прийнято вважати, що «Ліга сміху»зайняла нішу КВН в Україні. Попри це, як на мене, у ній – набагато більша, скажімо так,  комерційно-телевізійна складова.

 

-Ти віриш в те, що «Ліга сміху» набуде популярності і культовості, рівної кавеенівському руху?

 

– Усе дуже неоднозначно. По-перше, КВН в Україні повністю не зник. В кількох містах залишися ліги КВН. Асоціація КВН України цьогоріч провела у вересні традиційний фестиваль. Хоча мушу визнати – ні кількість, ні рівень команд тут не витримують ніякої критики.

 

Тепер щодо «Ліги сміху». Сьогодні цей проект на відсотків 70% використовує ресурс КВН. Більшість команд, автори, сценарії, регіональні ліги – усе це раніше працювало в структурі КВН. «Отдихаєм вмєстє»«ВІП Тернопіль»«Вінницькі»«Любимый город» та решта зірок «Ліги сміху» - це команди, які сформувалися далеко до появи цього проекту. Наразі хіба що «Прозрачний гонщик» - єдиний оригінальний продукт «Ліги».

 

З того, що створив КВН в Україні, зараз збирає плоди «Ліга сміху». Чи закладуть вони свій фундамент? Чи стануть поштовхом до появи нового покоління команд, які «обкатаються» і «вистрілять» років через п’ять? Чи будуть доїти цю корову, поки вона не помре? Це ще питання.

 

– Загорецька Людмила Степанівна виграє цей сезон?

 

– Ну вони – однозначно фішка цього сезону. Але я не вірю, що виграють. Новачок у «вишці» не може перемогти – таким було неписане правило КВН. Думаю, воно збереглося і у «Лізі сміху». Але до фіналу дійдуть – і матимуть шанси на перемогу наступного року.

 

 

– Як думаєш, чого в Україні здох формат Камеді?

 

– Можливо, через низьку якість гумору. Українське Камеді-шоу мені ніколи не подобалося. Крутим там був хіба Притула. А можливо, свою ролі зіграв «російський слід» цього проекту. Он  Молочний і Лірник довгий час продовжували в московському Камеді виступати.

 

– В Україні – бум гумористичних шоу. Ліга сміху, Вар’яти, Дизель, Мама хохотала... У Луцьку є старі «зубри» Кавеену, є певно талановита молодь... Але ні на місцевому, ні на, тим більше, всеукраїнському рівні їх не чути. Ото хіба «Замок Любарта»... Чому так?

 

– Була велика пауза. З 2005 до 2009 року гумористичний рух у Луцьку ніхто не організовував. Найактивніші «варилися у своєму соку», але усе це було аматорством, яке припинялося, як тільки студенти переставали бути студентами.

 

І вийшло так, що одне покоління закинуло це діло, а інше – не почало. Перервався такий собі кавеенівський «зв’язок поколінь», коли старша команда виховувала і підтягувала молодшу. Як це було, приміром, у Тернополі: спочатку Вар’яти, потім ВІП, потім «Оптом дешевше»...

 

Коли ми у 2009 році організували «Лігу КВН Волинь»– ми то діло почали було розвивати. Але, як я уже казав, місцеві не витримали конкуренції – і «саморозпустилися».

 

От і вийшло, що у Луцьку після Літрів не було нікого.

 

– А «Замок Любарта»брав участь в іграх Ліги КВН Волинь?

 

–  Тоді цієї команди ще не було. Вона сформувалася на основі ковельського колективу «Лінія відриву». І починали вони саме у нас – восени 2009-го. А «Замок Любарта»- це команда, зібрана суто під «Лігу сміху». Той же «сільський голова» Міша Денисов – учасник команди «Вікторія Бекхем», з Рівного. Є там хлопці і з інших колективів.

 

 

«ЛІГА СМІХУ»ЗРОБИЛА З КАВЕЕНЩИКІВ СПРАВЖНІХ ЗІРОК»

 

– Команди КВН часто виступають на різного роду корпоративах?

 

– Так –це їхній основний хліб. Бо ж «Ліга сміху» не приносить їм грошей. Швидше – відомість.

 

– А які в кого гонорари?

 

– Гонорари дуже різняться. Залежить від артиста, від кількості учасників у виступі. Від того, чи працює кавеенщик ведучим, чи виступає з одним номером. Якщо дууууже узагальнювати – то ціна коливається від 500 доларів до 2500 доларів за корпоратив.

 

 

– От якщо я захочу запросити на новорічний корпоратив команду «ВІП Тернопіль»?

 

– Ну, цього року вже в тебе не вийде (сміється) – у них явно все розписано. Але навіть якби вийшло, то у 2,5 тис доларів ти б навряд чи вклався.

 

Насправді, «Ліга сміху» зробила багато команд справжніми зірками, яких хочуть бачити у себе на корпоративах. Відповідно і гонорари зросли. Я вважаю – це справедливо. За якогось попсового співака люди готові платити тисячі доларів. То чому їх не заплатити цілому колективу класних і талановитих людей, які виступають з власним матеріалом, які вміють імпровізувати, і по-справжньому розважати публіку?

 

«МАСЛЯКОВСЬКИЙ КВН ВІДСТАЄ ВІД НАШОЇ «ЛІГИ СМІХУ»

 

– Знаю, що в кавеенівському (чи в посткавеенівському – «лігасміхівському») русі існує різне бачення того, звідки командам брати жарти. «Старички» кажуть, що треба писати самим. А «молода поросль»не гребують наймати сторонніх авторів.

 

– Так, є таке. Така тенденція частково продиктована комерціалізацією цього процесу. Є спонсор, є потреба робити класний телевізійний продукт – значить треба наймати авторів. Але досвідченіші команди і далі пишуть собі самі. Плюс у них є багато напрацьованого матеріалу, який десь викинула редактура, десь можна актуалізувати...

 

– А які гонорари у авторів?

 

– По-різному. Класна постановочна мініатюра може і 100 доларів коштувати.

 

– У Лізі КВН Волинь були скандали, пов’язані із краденими жартами?

 

– Так

 

– А хто попався?

 

– Дозволь мені не відповідати на це питання. Хто з нас без гріха?

 

– Тобто, я так розумію, між тими, хто попався, були і знамениті сьогодні кавеенщики?

 

– Так, правильно розумієш (посміхається)

 

– Загалом цим багато хто грішить. У масляковській Вищій лізі трапляються жарти, які раніше звучали в «Лізі сміху». Є й навпаки. Різні аудиторії, різні канали, різний інформаційний простір, різна мова – от люди й хитрують.

 

Колись луцькі кавеенщики казали: поїхав в Затоку на фестиваль, позаписував жарти – і тобі на цілий рік виступів у Луцьку вистачить. І так було по всій Україні. Відеозйомки не велися, інтернету не було...

 

 

– А ти стежиш за масляковським КВНом?

 

– Намагаюся стежити. За звичкою – це ж цілий шматок мого життя. І, знаєш, приємно, що «Ліга сміху» – набагато якісніша за російську «Вищу лігу». Навіть прохідні команди в Україні – дотепніші за «метрів» у Москві.

 

– А чому так, на твою думку?

 

– Та очевидно. У нас демократія і жартувати можна на справді актуальні і важливі теми. А російський кавеенщик не зможе пожартувати про Путіна, про владу, про реальний стан економіки.

 

– А то правда, що кавеенщики «вживають» перед виступом?

 

– Є різні. Але то здебільшого недосвідчені і молоді команди. Плюс в серйозних лігах це суворо заборонено. Думаю, якщо хтось ризикне в «Лізі сміху» вийти на сцену п’яним – це буде його останній виступ в цій сфері взагалі

 

«БУЛО Б МЕНІ 22 – ЗАЙНЯВСЯ Б КВНом ЗНОВУ»

 

– Чому умовний «гумористичний рух» у Луцьку не розвивається? Адже у нас точно є талановита молодь, яка може скласти конкуренцію теперішнім зіркам. І гумор сьогодні в тренді! Публіка хоче сміятися і готова за це платити. Невже це не вигідна справа?...

 

– Так вигідна... Про «яму» у цьому розвитку я вже говорив. І для нового старту потрібні ресурси. Їх може забезпечувати або держава, або такі потужні проекти типу «Ліги сміху». Державі це, схоже, нецікаво. А «Ліга сміху» має регіональні ліги у Рівному і Тернополі. У Луцьку ще одна навряд чи потрібна.

 

Так, теоретично можливо зібрати 3-4 команди в кожному з наших університетів. І це будуть нормальні команди вже за півроку. Але за які гроші вони їздитимуть на змагання? За які гроші з ними займатиметься автор, режисер? Бізнес хоче бачити вже готову «цукерку» і спонсорувати неотесану молодь навряд чи буде.

 

 

– Берися ти організовувати, шукати спонсорів!

 

– Знаєш, якби мені було 22… Я б це робив. Але зараз в мене більш практичні – хоч і менш «романтичні» проекти. Треба годувати сім’ю)) Трошки пріоритети інші.

 

– Завтра у Луцьку буде концерт команд «Ліги сміху». Ти його організовуєш. Розкажи трохи більше про про нього.

 

– Це концерт в рамках офіційних гастролей. Відбуватиметься за форматом гри. До речі ,буде у «Промені» – традиційному залі для луцьких кавеенів. Колись тисячу квитків на гру команди ВДУ проти команди ЛДТУ розліталися за кілька днів.

 

 

– Закінчу святковою банальністю. У тебе сьогодні певною мірою професійне свято. Скажи щось читачам з такою нагоди.

 

– Хотів би побажати нашій студентській молоді, щоб в їхньому житті з’явився КВН чи «Ліга сміху». І вони змогли б прожити свої студентські роки яскраво і з позитивом. Здобути друзів і навики, які будуть корисні в житті.

 

Всіх, хто причетний до КВН – зі святом!

 

Розмовляв Юрій РИЧУК

 

Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також

Завантаження...

Коментарі 0

Орфографічна помилка в тексті:
Щоб повідомити автору про помилку, натисніть кнопку "Відправити повідомлення про помилку". Ви також можете надіслати свій коментар.